Amerika'da Yaşıyorum  Takipte kalın    
Amerika’da Doğum Kontrol Hapı Nasıl Temin Edilir?

Amerika'daki sağlık sistemi farklılıkları sebebiyle ilaç temini de farklılık gösteriyor. Özellikle doğum kontrol yöntemleri ve doğum kontrol hapına ulaşmak için gerekli prosedürler merak ediliyor. Amerika'da doğum kontrol hapı nasıl alınır sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 

 

Amerika’da Doğum Kontrol Hapı

 

Amerika’da Doğum Kontrol Hapı Nasıl Alınır?

 

Amerika’da tıpkı diğer tüm kanun ve kurallarda olduğu gibi sağlıkta da kurallar eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Doğum kontrol konusu ise oldukça hassas ve bu konuda zıt görüşler olduğu için kurallar da sık sık değişiyor. Örneğin Amerika’da 2013 yılında 17 yaş üstü kadınların tıpkı Türkiye’de olduğu gibi eczaneden doğum kontrol hapı satın alması yasal hale getirilmişti. Ancak bu duruma karşı çıkanlar sebebiyle bu uygulama kaldırıldı. Obamacare olarak da bilinen Affordable Care Act programı ve Donald Trump’ın bu sağlık programını değiştiren kararları kafaları iyice karıştırdı. Güncel olarak Amerika’da doğum kontrol yöntemleri için halen Trump kararları uygulanıyor. Doğum kontrol hapı için de eyalete göre değişmesine rağmen genel anlamda kesin durumlar söz konusu.

 

Doğum kontrol

 

Amerika’da Doğum Kontrol Hapı Alma Yöntemleri

 

Amerika’da doğum kontrol hapı için mutlaka reçete gerekiyor. Bazı eyaletlerde reçetelendirmeyi çeşitli internet siteleri ve mobil uygulamalardan yapabiliyorsunuz. Bazı eyaletlerde ise doktora gitmeden, direkt eczacıya bu hapları reçete ettirmek mümkün. Bunlar Kaliforniya, Colorado, Hawaii, Idaho, Maryland, Minnesota, New Hampshire, New Mexico, Oregon, Utah, Virginia, West Virginia eyaletleri ve Wahington D.C. Ancak geri kalan eyaletler için bir doktora veya doktor muayenehanesinde hemşireye (Amerika’da hemşireler de ilaç reçete edebiliyor) reçete yazdırmak gerekli. Pek çok sağlık sigortası, doğum kontrol hapı ücretiyle doktor muayene ücretinin tamamını veya büyük bölümünü karşılıyor. Sağlık sigortası olmadan reçete yazdırmak mümkün olmadığı için sağlık sigortası olmadan doğum kontrol hapı almanın da bir yolu yok. Ancak Amerika’daki yasal statüye ve gelir durumuna bağlı olarak bazı devlet programlarına kaydolarak ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanılabiliyor. Bildiğiniz bir yöntem var ise bana lütfen özelden mesaj atınız. Göndereceğiniz mesajları isminizi gizleyerek bu yazıya ekleyip, bilgileri sizlerin sayesinde güncelleyebilirim.

 

Amerikada doğum

 

Amerika’da Doğum Kontrol Hapı İçin Hangi Prosedürler Uygulanıyor?

 

Ne eczanede, ne de doktor muayenehanesinde doğum kontrol hapı almak isteyen birine genellikle büyük testler yapılmıyor. Sadece tansiyon ölçülüyor ve kişiye medikal geçmişi (sahip olduğu hastalıklar, kullandığı ilaçlar) soruluyor. Ancak doğum kontrol hapı hormonal düzensizlik veya ağrılı adet gibi rahatsızlıkların tedavisi için alınacaksa hormon testi ve ultrason muayenesi gibi ekstra testler de istenebiliyor. 

 

Eğer sağlık sigortanız varsa doğum kontrol hapına ulaşmanın en kolay yolu yaşadığınız bölgedeki kadın ve aile sağlığı merkezlerine gitmek veya internet sitelerini ziyaret etmek. İlk muayenede 3 aylık, ikinci muayenede ise 1 yıllık hap alabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ek bilgi var ise bana lütfen özelden mesaj atınız. .

 

Takipcilerden gelen yorumlar:

 

  1. "Amerika'da nasıl ilaç ucuza alınır?" yazımı daha önce okudunuz mu? Takipcilerimden bir kaç kişi özellikle bu programı tavsiye etmişler. Tek sefer muayene ücreti olarak $20 ödeyerek1 yıllık reçete alabiliyormuşsunuz. Aylık ilaca ödenen tutar $18 civarı oluyormuş. Tüm işlemler online olarak yapılıyormuş.
  2. Amerika'da 19 eyaletletde geçerli CVS şubelerine giderek tek sefer $39 ilk muayene (bir kaç soru sorulacak)  ücreti ödeyerek doğum kontrol hapı reçetesi yazdırabilirsiniz. Buraya tıklayıp web sayfasına ulaşabilirsiniz.
  3. Eyalet kapsamı daha geniş olan NURX sitesinden tek sefer $15 ilk muayene ücreti ödeyerek doğum kontrol hapınızı evinize sipariş verebilirsiniz. Sağlık sigortası olmayanlarada hizmet veriyor. Buraya tıklayıp web sayfasına ulaşabilirsiniz.
  4. Eyalet eyalet konu hakkında resmi bilgi isteyenler NASPA linkini öneriyorum.
  5. Wisp sitesinden doktorlar ile görüşerek reçetenizi yazdırıp en yakın eczaneden ilacınızı alabilirsiniz. Sağlık sigortası olmayanlarada hizmet veriyor. Buraya tıklayıp web sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Kampanya'yı paylaş: