Amerika'da Yaşıyorum  Takipte kalın    

Amerika’ya Öğrenci Olarak Nasıl Gelinir?


 

Amerika'ya lise, üniversite, yüksek lisans seviyelerinde veya dil okulu için öğrenci olarak gelmek pek çok kişinin hayali. Peki Amerika'da öğrenci olmaya karar veren biri hangi adımları takip etmeli?

 

Amerikaya Öğrenci Olarak Gitmek 

 

Öğrenci vizesi Amerika

 

Amerika’ya yerleşmenin ilk akla gelen ve en faydalı yöntemlerinden biri elbette öğrencilik. Özellikle lise düzeyinden başlayarak üniversite, yüksek lisans, doktora programları için Amerika tüm dünyadan öğrencilerin tercih ettiği ilk ülkelerden biri. İngilizce dil eğitimi yurtdışı söz konusu olduğunda da akla ilk olarak Amerika geliyor. 

 

Amerikada Lise Okumak

 

F1 vizesi

 

Amerika’da özel ve devlet okulu (public school) olmak üzere iki lise türü bulunuyor. Aileleri yasal bir şekilde oturum sahibi olan ailelerin çocukları yaşadıkları bölgedeki devlet lisesine ücretsiz bir şekilde gidebiliyor. Türkiye’den tek başına Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için öğrenci değişim programı olarak bilinen SEVIS ve aile yanında kalma seçenekleri mevcut. Amerika’da bir lisede okumak için okula başvurmanız ve kabul aldıktan sonra öğrenci vizesi F1 ve onun belgesi olan I-20 almanız gerekli. Okullar kabul şartı için 100 üzerinden 70 not ortalaması ve ELTIS sınavında başarı talep ediyor. 

 

Amerika’da Üniversite ve Yüksek Lisans

 

Amerika Öğrenci Vizesi

 

Amerika’da yüksek öğretim ücretli ve özellikle dört yıllık üniversite eğitiminin masraflı olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek lisans programları ise okuldan okula değişiklik gösteriyor. Amerikada üniversite için TOEFL veya IELTS dil sınavının yanında SAT adı verilen bir sınava daha girmek gerekiyor. Yüksek lisans başvuru koşulları ise okuldan okula değişiyor. Eğer başarılı biriyseniz (okul başarısının dışında bilim, spor, sanat gibi konularda) okullardan burs alma şansı da var. Tıpkı lisede olduğu gibi okullara başvuru yapıyor ve kabul aldıktan sonra öğrenci vizesine başvuruyorsunuz.

 

Amerika’da Dil Okulu

 

Amerikada Okumak

 

Amerika’da dil okulu okumak prosedür ve maliyet açısından en kolay yöntem. Amerika dil okulu fiyatları diğer okullara göre daha uygun. Hiçbir okuldan kabul almak öğrenci vizesi almayı garanti etmiyor, özellikle dil okullarında bu risk daha yüksek. Ancak Amerika’da dil eğitimi tecrübesi pek çok açıdan kişi için oldukça yararlı olabiliyor. 

 

Dünyanın en iyi okullarının olduğu bu ülkede eğitim almak, burada yaşamak için etkili bir adım olabilir. İlk adımı eğitimle atmak geleceğin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağlayacaktır. 

Kampanya'yı paylaş:
yok denklik amerikan universiteleri abd dil okulu vizesi abd f1 vizesi abd f1 vizesi için gerekli belgeler abd ogrenci vizesi icin gerekli belgeler abd öğrenci vize başvurusu abd öğrenci vizesi abd öğrenci vizesi için gerekli evraklar abd öğrenci vizesi ücreti amerika dil kursu vizesi