Amerika'da YaşıyorumAmerika'da Yaşıyorum Amerika'da Yaşıyorum  Takipte kalın    

Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

Black Friday, yani Türkçesi ile Kara Cuma; yılın alışveriş zamanı olarak bilinen ve Amerika'dan tüm dünyaya yayılan bir gün. Hakkında çok fazla yanlış bilgi de bulunan bu günün tarihini ve hakkındaki ilginç detayları öğrenmek Black Friday’e olan bakış açınızı değiştirecek.

 

Black Friday’in Tarihi

 

Kara Cuma Black Friday

 

Amerika’da Avrupalı göçmenlerin yaşamaya başladığı ilk dönemlerden itibaren Kasım ayının son Perşembe günü Şükran Günü olarak kutlanıyor. Ertesi gün, yani Kasım’ın son Cuma’sı resmi tatil olmasa da imkanı olan pek çok kişi bu günü de hafta sonuyla birleştirerek küçük bir tatile çeviriyor. Perşembe akşamı Şükran Günü yemeğinde insanlar aileleri ve sevdikleriyle geç saatlere kadar yemek yiyerek vakit geçirdiği için de Cuma oldukça sessiz ve sakin bir gün olarak geçiyor, insanlar evlerinden bile çıkmıyor. Daha doğrusu çıkmıyorlarmış; insanları sokağa çıkıp alışverişe teşvik etmek için 1961 yılında Philedelphia eyaletinde esnaflar büyük mağaza indirimleri düzenlemiş ve bu indirimler yoğun ilgi görünce yavaş yavaş tüm ülkeye yayılmış.

 

Neden Kara Cuma?

Kara Cuma

 

Bu güne neden Kara Cuma diyorlar diye merak edenler ve bambaşka anlamlar çıkaranlar oluyor. Bugüne Kara Cuma denme sebebi 1961 yılındaki indirimlerde büyük izdihamların ve trafik sıkışıklığının olması. Black Friday indirimleri yüzünden şehirde kaos yaşanınca bu günün adı öyle kalmış. 

 

Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

 

Black Friday

 

  • 2008’den bu yana Black Friday izdihamlarında, kavgalarında bilindiği kadarıyla 19 kişi hayatını kaybetti.
  • Kara Cuma tutunca Kara Perşembe, Siber Pazartesi (Cyber Monday) gibi günler de çıktı. Siber Pazartesi nedir derseniz, insanların Cuma mağazalarda bulamadığı ürünleri ertesi Pazartesi internetten satın almasını sağlayan bir gün. Özellikle oyun steam servisleri bugün büyük kazançlar sağlıyor. 
  • Geçtiğimiz yıl pandemi yüzünden mağazalar olan ilgi azalsa ve alışverişler çoğunlukla internetten yapılsa da, araştırmalar insanların hala mağazadan alışverişi de tercih ettiğini ortaya koydu.
  • Pandemiye rağmen 2020 Black Friday’de 11 milyar dolar değerinde satış yapıldı.
  • Amerika’da bu dönemde alışveriş için ayrılan ortalama bütçe 358 dolar.
  • Bu günde bir mağazadan alışveriş yapmak için ortalama 2.5 saat sıra beklemek gerekiyor. 
  • 2011 yılına kadar Perşembe akşamı tüm mağazalar kapalı olur ve bu da Cuma günü alışverişini yoğunlaştırırdı. Ancak Walmart’ın öncülüğünde bu gelenek sona erdi. Günümüzde neredeyse her yer her gün açık.

 

2022 Black Friday 

 

Amerika'da Black Friday

 

Amazon, Best Buy, Target ve Walmart gibi büyük alışveriş platformları indirimlere erkenden başladı. İndirim ve fırsatları kaçırmamak için Günün Fırsatları’nı takip etmeyi unutmayın. 

 

Kampanya'yı paylaş:
2020 black friday 2020 black friday ads 2020 black friday deals 2020 walmart black friday ad 2021 black friday 2021 black friday ads 2021 black friday deals aafes black friday aafes black friday 2020 abercrombie black friday